مقالات, مقالات اندازه گیری

تفاوت تراز لیزری نور سبز و نور قرمز+ مقایسه

تفاوت بین تراز لیزری نور سبز و قرمز

تراز لیزری یکی از پر کاربردترین ابزار‌های صنعتی است. زمانی که نیاز به تعیین میزان شیب سطح داشته باشیم، تراز لیزری است که بدون خطا و در کمترین زمان این کار را برایمان انجام میدهد. در واقع تراز‌های لیزری خطوط نور را در دو سوی عمودی و افقی بر روی سطح می‌تابانند تا سرعت و دقتمان بالا برود. کاربرد‌های تراز لیزری را می‌توان عمدتا در بخش‌های عمرانی یافت که در مواردی همچون نصب کاشی و سرامیک، نصب پنجره، نصب کابینت، نصب دیوار کاذب و…. مورد استفاده قرار میگیرد. حتما دقت کرده اید که این ابزار علاوه بر تعداد محور، میزان درجه و دقت و ابعاد، از دو نوع نور سبز و قرمز بهره می‌برند. حال می‌خواهیم تفاوت دو نوع تراز لیزری با پرتو نور سبز و قرمز را مورد بررسی قرار دهیم. چرا که موضوع مهمی است که خریداران موقع خرید با سوالات و چالش هایی مواجه می‌شوند که کدام یک بیشتر مناسب کارشان است؟

وجه تمایز بین تراز لیزری سبز و قرمز

V 1 min

روشنایی

نور قرمز نسبت به نور سبز در ساخت لیزر، قدمت بیشتری دارد. نور قرمز اصولا برای فضاهای داخلی و وسعت بالا استفاده می‌شود اما نور سبز برای مکان‌هایی با روشنایی زیاد مثل ساختمان های در حال ساخت که بدون مانع نور را عبور می‌دهند، بیشتر کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی طول موجی که نور سبز تولید می‌کند بین ۵۱۵ تا ۵۳۰ است. که به علت نزدیک‌تر بودن طول موج آن به نور مرئی، در چشم انسان روشن تر دیده می‌شود.

قیمت

تراز لیزری نور سبز نسبت به تراز لیزری نور قرمز از فناوری جدید‌تری برخوردار است و همچنین به علت استفاده از قطعات گران قیمت بیشتری همچون دیود، کریستال و… قیمت بیشتری دارد. همچنین به علت محدود بودن تولید کنندگان این ابزار و تقاضای کمتر نسبت به لیزر نور قرمز هزینه ها تولید و قیمت تمام شده برای مصرف کننده را افزابش داده است به همین دلیل در برخی از محیط های صنعتی همچنان از لیزر نور قرمز استفاده می‌شود.

باتری

در بحث طول عمر باتری، نور سبز به علت توان بیشتری که نسبت به نور قرمز دارد دفعات بیشتری را نیاز به تعویض پیدا می‌کند که در شرایط یکسان باتری لیزر نور قرمز دو برابر بیشتر از نور سبز دوام خواهد داشت.هر اندازه که شارژ باتری کم شود، دید خطوط لیزر نیز کاهش می‌یابد.

سطح دید

نور سبز در موقعیت مکانی طیف نور مرئی تقریبا در اواسط طیف قرار دارد که باعث راحت تر دیده شدن آن می‌شود. همانطور که در بخش بالاتر گفته شد طول موج نور سبز بین ۵۱۵ تا ۵۳۰ است که در نتیجه باعث می‌شود سطح نور سبز ۴ برابر سطح نور قرمز باشد که برای کار در فواصل بیشتر مناسب تر خواهد بود.

کدام تراز لیزری برای کار مناسب‌تر است؟

در شرایط محیطی کم نور و تاریک، هر دو تراز لیزری کاربرد مشابهی دارند اما اگر با قیمت گرانتر و صرف هزینه بیشتر مشکلی نداشته باشید، تراز لیزر نور سبز مناسب تر می‌باشد که البته از آنجا که تفاوت بین این دو لیزر کم بوده، برخی کاربران لیزر نور قرمز را ترجیح میدهند و استفاده می‌کنند.

به طور کلی تراز نور قرمز در اکثر محیط ها و فضا‌های داخلی و خارجی دید مناسبی دارد و اگر در محیط های خاص که آلودگی و غبار نباشد و یا سطح نور معقول به نظر آید، این تراز نیاز شما را کاملا برطرف می‌کند اما در بعضی فضاها و شرایط محیطی نیازمند قدرت نفوذ بیشتر و پخش نور کمتر هستیم، این محیط ها عبارتند از:

  • محیط‌های گرد و غبار
  • محیط‌های با روشنایی زیاد و یا کم
  • وجود فاصله زیاد تراز لیزر با سطح کار
  • محیط هایی که دقت و حساسیت بسیار بیشتری نیاز است

حال که با تفاوت ها و علت اختلاف رنگ این ابزار آشنا شدید تصمیم گیری بهتری برای انتخاب این محصول مطابق شرایط کاری خود خواهید داشت. اگر قصد خرید تراز لیزری را دارید می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه ابزار دستی، با مشاهده مشخصات فنی محصولات و قیمت آن، درخواست خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *