مقالات, مقالات برقکاری

بهترین ابزار مورد نیاز برای برقکاری

بهترین ابزار برای برقکاری

عموما افرادی که سر و کار با برق دارند چه کار‌های سطحی و چه کار‌های پیشرفته و اصولی تر، در هر حال نیاز به ابزار آلات مخصوص به این کار را دارند. به طور مثال یک کار ساده مانند تعویض کلید و پریز هم به ابزار مخصوص خود نیاز دارد تا بتوانید با ایمنی و راحتی کامل این کار را انجام دهید. اگر تازه وارد حرفه برقکاری شده اید یا می‌خواهید اطلاعات دقیق‌ تری از ابزار های مخصوص این رشته داشته باشید این مقاله را دنبال کنید. در این مقاله سعی داریم تا ابزار آلات مخصوص به این رشته را مورد بررسی قرار دهیم.

فازمتر

فازمتر برای کار با برق

از ابزار آلات بررسی جریان برق، فازمتر است که هم توسط افراد تازه کار و هم افراد مجرب و حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرد. یک فازمتر مناسب و با جنس با کیفیت، هم از دسته و هم از میله ی جنس مناسب بهره‌مند است. همچنین برای تست وجود جریان برق، بخش نوردهی داخلی دسته نیز اهمیت بالایی دارد. همچنین به این دلیل که فازمتر، نوک میله آن شبیه به پیچ گوشتی است، به همین علت کیفیت نوک میله نیز حائز اهمیت است.

مولتی‌متر یا ولت‌متر

مولتی متر برای کار با برق

برای اندازه گیری ولتاژ، وجود مولتی متر ضروری است. با استفاده از مولتی متر، علاوه بر اندازه گیری و خواندن میزان ولتاژ، خواندن آمپر، بررسی نوسانات جریان برق و خواندن مقاومت با استفاده از این ابزار صورت میگیرد.

دریل

دریل برای کار با برق

از ابزار های پر‌کاربرد برای کار با برق، دریل است. از این ابزار برای نصب تجهیزات روشنایی و یا سوراخ کردن دیوار برای دسترسی به سیم‌کشی ساختمانی استفاده می‌گردد. دریل انواع مختلفی دارد، افراد تازه کار و برای مصارف خانگی برق کاری، از دریل های سبک و کم توان‌تر استفاده می‌شود و برای افراد حرفه ای و مجرب از دریل‌های با کیفیت‌تر و با توان بیشتر استفاده می‌شود.

چسب برق

چسب برق برای کار با برق

تکنسین‌های برق برای عایق بندی سیم ها از محصولی به نام چسب برق استفاده می کنند. از جمله موارد کاربرد چسب برق می‌توان به عایق بندی اجسامی که رسانای برق هستند اشاره کرد. به عنوان مثال هنگام دست زدن به سیم حامل جریان برق، از برق گرفتگی جلوگیری می‌کند.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی برای کار با برق

از دیگر ابزار هایی که در همه‌ی حرفه‌های صنعتی از جمله صنعت برق مورد استفاده قرار میگیرد، پیچ گوشتی است. پیچ گوشتی انواع مختلفی دارد که می‌توان به چهارسو، دوسو و…. اشاره کرد. کیفیت جنس سر پیچ گوشتی مهم است، سعی کنید در هنگام خرید از پیچ گوشتی با سر فولادی با کیفیت استفاده شده باشد.

کاتر

کاتر برای کار با برق

ابزار دیگری که در برقکاری از آن استفاده می‌کنند، کاتر است. از کاتر برای کندن پوشش پلاستیکی سیم و برش اقلامی همچون سیم و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاتر انواع مختلفی دارد، تکنسین‌های برق باید از کاتری با دسته ای از جنس غیر رسانا استفاده کنند تا از خطر برق گرفتگی در امان بمانند.

متر دستی

متر دستی برای کار با برق

مهمترین ابزار برای کار با برق، متر دستی است. از این ابزار برای اندازه گیری و به دست آوردن فاصله میدانی اتصالات مثل کلید پریز‌ها، جعبه وسایل روشنایی و علامت گذاری استفاده می‌شود. متر ها در انواع گوناگونی وجود دارد که عمدتا در مدل فلزی و به صورت استاندارد تا ۵ متر را اندازه گیری می‌کنند. اصولا برق کار‌ها از متر های روکش‌دار به جای متر فلزی استفاده می‌کنند چرا که این متر‌ها در برابر جریان برق عایق بوده و ایمنی برق‌کاران را تضمین می‌نماید.

دم باریک

دم باریک برای کار با برق

دم باریک ابزاری است شبیه به انبردست اما با نوک باریک تر و بلندتر که در جاهایی که فضا برای استفاده از انبردست نداریم از این ابزار برای پیچاندن، فرم دادن و یا حتی بریدن سیم مورد استفاده قرار میگیرد. به همین دلیل به یک ابزار عالی و کاربردی برای کار با برق و کار‌های الکتریکی تبدیل شده است.

سیم لخت کن

یکی دیگر از ابزار هایی که در صنعت برقکاری کاربرد زیادی دارد و مورد استفاده قرار میگیرد، سیم لخت کن است. همانطور که از نامش پیداست برای برداشتن و یا کندن روکش سیم استفاده می‌شود. سیم لخت کن ها نیز انواع مختلفی دارد که در سه نوع ساده، اتوماتیک و حرارتی دسته بندی می‌شوند که در صورت مصرف خانگی و ابتدایی از نوع ساده استفاده میگردد.

همچنین دیگر ابزاری که مورد استفاده قرار میگیرد عبارتند از:

  • تراز
  • چراغ قوه
  • انبر زبانه دار
  • سیم کش
  • دم گرد

در این مقاله سعی بر این بود که ابزار آلاتی که در برق کاری مورد استفاده قرار میگیرند را مورد بررسی قرار دهیم و ویژگی ها و انواع آن ها را نیز تشریح کنیم. همچنین، هر کدام از این ابزار‌ها را برند‌های مختلفی تولید می‌کنند که هر کدام کیفیت‌ متفاوتی را ارائه می‌دهند. پس در هنگام خرید از بابت کیفیت محصول اطمینان حاصل پیدا کنید چرا که استفاده از جنس های بی کیفیت و متفرقه شما را متحمل هزینه های مجدد و اضافی می‌کند که از نظر اقتصادی و وقت به صرفه نیست.

فروشگاه ابزار دستی، فروشنده برند‌های معتبر در زمینه ابزار آلات است که می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه، ابزار آلات مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *