مقالات, مقالات باغبانی

تفاوت قیچی ورق بر و مفتول بر

تفاوت قیچی ورق بر و مفتول بر

 

ابزارهای متنوعی با کاربردهای مختلف برای برطرف کردن مشکلات مخصوصی طراحی و تولید شده اند. تشخیص درست مشکلات و خرابی ها و انتخاب ابزارهای مناسب برای برطرف کردن آنها باعث افزایش سرعت انجام کارها می شود. قیچی ورق بر و قیچی مفتول بر دو ابزار کاربردی هستند که هر کدام کارایی مخصوص به خود را دارند و باید در جای درستی استفاده شوند. از قیچی مفتول بر برای بریدن قطعه های ضخیمی که از جنس فولاد و آهن هستند استفاده می شود. قیچی ورق بر برای بریدن ورق و سطوح کاربرد دارد و لازم است ا تفاوت کارایی این دو ابزار اطلاع داشته باشید تا برای انجام امور درستی از آنها استفاده کنید. در ادامه درباره کاربرد دقیق قیچی ورق بر و قیچی مفتول بر، و تفاوت های آن بیشتر صحبت می کنیم.


مفتول بر چیست و چه کاربردی دارد؟


قیچی مفتول بر ابزار دستی است که برای بریدن انواع قطعه های ضخیم مانند، میخ، میلگرد و انواع زنجیر کاربرد دارد. نحوه طراحی این ابزار به نحوی است که بهتر از اره ها عمل می کند و برای برش انواع فلزات قوی و ضخیم مناسب است. قیچی مفتول بر در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام از آنها کاربرد مخصوصی دارند. در ادامه انواع قیچی مفتول بر و کاربرد دقیق آنها را معرفی می کنیم.

انواع قیچی مفتول بر

قیچی مفتول بر


قیچی مفتول بر گاز انبری: این قیچی مفتول بر شبیه به گاز انبر طراحی شده و مانند سایر مفتول برها برای برش فلزات ضخیم کاربرد دارد. از قیچی مفتول بر گاز انبری در محیط های محدود و باریک و در کل برای فضاهایی که دسترسی سختی دارند استفاده می شود.


قیچی مفتول بر پلیکان: تیغه های این قیچی مفتول بر شبیه به پلیکان بوده و تیغه ای عمود بر روی دسته ها دارد. قیچی مفتول بر پلیکان نسبت به دیگر مدل ها مقاومت کمتری دارد و برای برش فلزات نازک تری کاربرد دارند.


قیچی مفتول بر رومیزی: همانطور که از نام این قیچی مفتول بر پیداست به صورت ثابت و بر روی میز قرار می گیرد. عمده کاربرد این قیچی برای کارگاه ها و شرکت ها مناسب می باشد و جزو مدل های با دوام و پرکاربرد در این محیط ها محسوب می شود.


قیچی مفتول بر جغجغه ای: طراحی این قیچی مفتول بر شبیه به سیستم جغجغه ای بوده و برای برش فلزات نیاز به نیروی کمی از سمت کاربر دارد.

 

قیچی ورق بر چیست و چه کاربردی دارد؟

قیچی ورق بر


قیچی های ورق بر از ابزارهای دستی هستند که از لحاظ ظاهری دارای دو تیغه و دسته کوتاهی می باشند. این قیچی ها ورق های فولادی و آهنی را که ضخامت های چند میلیمتری دارند برش می دهند. قیچی ورق بر هم مانند قیچی مفتول بر انواع مختلفی دارد که هر کدام از مدل های آن ویژگی های مختص به خود را دارند. قیچی های ورق بر، به سه دسته ی راست بر، چپ بر و مستقیم بر تقسیم بندی می شوند. در ادامه انواع مختلف قیچی ورق بر را معرفی می کنیم.

معرفی انواع قیچی ورق بر


قیچی ورق بر سرخم: این ابزار یکی از پرکاربردترین ها بوده و بیشتر مواقع در محیط هایی که دسترسی به آنها دشوار است استفاده می شوند. قیچی ورق بر از نوع سرخم برای برش ورق های فولادی و آهنی که نازک هستند کاربرد دارد.


قیچی حلب بر: این قیچی ظاهری شبیه به قیچی های معمولی دارد اما از لحاظ استحکام و قوی بودن در سطح بالاتری از قیچی ها معمولی می باشد. دسته های قیچی حلب بر شبیه به قیچی های معمولی بوده با تفاوت اینکه لولا ندارد. برای برش ورق های بزرگ از این قیچی استفاده می شود. این قیچی برای برش های مستقیم کاربرد دارد و برای انجام برش های منحنی مناسب نمی باشد. قیچی حلب بر در سایزهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. و سایزهای بزرگتر آن ورق هایی با متراژ زیاد را به راحتی برش می دهند.


قیچی حلب بر نوک اردکی: این قیچی برای برش حلب هایی که ضخامت کمی دارند مناسب است. قیچی حلب بر نوک اردکی برخلاف قیچی حلب بر ساده برای انجام برش های منحنی و زاویه دار حلب هایی که ضخامت کمی دارند کاربرد دارد.


قیچی ورق بر هواپیمایی: این قیچی با ابعاد کوچک و وزن سبک برای برش ورق هایی که متراژ کمی دارند مناسب است. دقت بالا در برش و انجام برش های مختلف از دیگر ویژگی های این قیچی است.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با انواع قیچی ورق بر و مفتول بر آشنا کنیم و تفاوت های این دو نوع قیچی را نسبت به یکدیگر بررسی نماییم، تا انتخاب درستی را جهت خرید قیچی مدنظرتان داشته باشید. شما می توانید انواع قیچی ورق بر و مفتول بر را در فروشگاه ابزار دستی مشاهده و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *