مقالات

تفاوت آچار لوله گیر و آچار شلاقی

تفاوت آچار لوله گیر و شلاقی

آچار شلاقی و آچار لوله گیر هر دو جز آچار های دستی پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد این دو ابزار باز و بست کردن پیچ و انواع مهره‌ ها می باشد. با توجه به جنس آلیاژ مورد استفاده در انواع آچارها کاربردشان متفاوت بوده و در موقعیت‌های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.
یکی از معمول‌ ترین آلیاژهای به کار رفته در ساخت انواع آچارها، کروم وانادیوم می‌ باشد. آلیاژ کروم وانادیوم از ویژگی‌های بسیاری همچون مقاومت در برابر زنگ زدگی، رطوبت، سایش و پیچش برخوردار هست. انواع آچارها امروزه به دلیل ساده بودنشان به عنوان یک ابزار دستی در امور روزمره و مصارف خانگی بسیار پرکاربرد هست. همانطور که اشاره شد آچار لوله گیر و شلاقی به عنوان بهترین ابزارهای دستی برای باز و بست کردن پیچ و مهره‌های لوله در صنایع مختلف به کار می روند.
هر دوی این ابزارها مربوط به اتصالات لوله‌ها هستند؛ اما تفاوت‌هایی جزئی در نوع کاربرد این ابزارآلات وجود دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم به تفاوت‌های مهم بین آچار لوله و شلاقی بپردازیم. به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


آچار چیست و چه کاربردی دارد؟


به طور کلی آچار به عنوان یک ابزار دستی ساده در صنایع مختلف جهت استفاده برای پیچ و مهره‌ها با نیروی انسانی شناخته می‌شود. اصولاً دسته‌های این ابزار بلند بوده و جنس بدنه‌شان از کروم وانادیوم می‌باشد. این ابزار دستی به دو شکل تخت و رینگ برای انواع سایزهای پیچ و مهره طراحی و تولید می‌شود. آچارها با توجه به کاربردشان انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی دو ابزار کاربردی برای باز و بست کردن لوله‌ها خواهیم پرداخت.


معرفی آچار شلاقی و کاربرد آن

آچار شلاقی


این آچار مناسب اتصالات لوله‌های فلزی، باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها است. این آچار قابل تنظیم بوده و به راحتی می‌توانید سایز دلخواه لوله یا پیچ را برای انجام کار تنظیم کنید. آچار شلاقی به دو دسته زنجیری و سر کج تقسیم می‌شود.
آچارهای شلاقی به عنوان اولین و قدیمی‌ترین ابزار دستی برای اتصالات قطعات لوله شناخته می‌شود. طراحی این ابزار به صورت تک دسته‌ای می باشد و دهانه ای متحرک با قابلیت تنظیم اندازه دارد. این دهانۀ متحرک موجب تنظیم هر سایز لوله و پیچ و مهره می شود که در امور بسیاری کاربرد دارد.


نکته
: آچار شلاقی به هیچ عنوان مناسب کار با لوله‌های مسی نیست. این آچار برخلاف آچار لوله گیر باعث آسیب رسی به بافت اتصالات لوله خواهد شد.
آچار شلاقی تنها برای لوله‌هایی سخت و از جنس آهن مناسب است و شما می‌توانید با خیالی آسوده اقدام به تعمیر آن کنید. این آچار معمولا برای اتصالات لوله‌های استوانه‌ای و سخت کاربرد دارد و برای باز و بسته کردن پیچ و مهره چنین ابزار قدرتمندی نیاز نیست. در ادامه به معرفی انواع آچار شلاقی می‌پردازیم:

آچار شلاقی زنجیری

این ابزار مناسب باز کردن و لوله‌هایی با قطر زیاد هست. آچار شلاقی زنجیری به عنوان یکی از پرکاربردترین ابزارهای صنعت نفت و گاز بوده که با لوله‌های قطوری سروکار دارند. جنس این آچار از فولاد بوده که بسیار مقاوم و مستحکم است. دهانۀ این ابزار به صورت دنده‌ای (دندانه‌ای) می‌باشد. گاهی اوقات لوله‌ها در شرایط بسیار سختی قرار می‌گیرند که موجب سفت شدن آن‌ها می‌شود. لوله‌هایی که در اثر عواملی همچون زنگ زدگی و یخ زدگی بسیار سفت می‌شوند برای باز شدن نیاز به آچار شلاقی زنجیری دارند.

آچار شلاقی کج

دهانه این ابزار زاویه‌دار بوده و مناسب لوله‌های داخل دیوار یا مکان‌های غیرقابل دسترسی می‌باشد.


معرفی آچار لوله گیر و کاربرد آن

آچار لوله گیر


آچار لوله گیر و شلاقی هر دو یک کاربرد مشترک دارند که برای امور مربوط به اتصالات انواع لوله به استفاده می شوند. اولین نکته قابل توجه در آچار لوله گیر دسته‌های آن است که بر خلاف آچار شلاقی با دو دسته طراحی و تولید می شود. این ابزار هم برای امور مربوط به اتصالات انواع لوله و باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها به کار می رود.
از این ابزار بیشتر در فعالیت‌های سبک‌تر و خانگی استفاده می‌شود. به عبارتی از این ابزار برای لوله‌هایی که جنس نرم‌تر و قطر کمتری دارند استفاده می‌شود. یکی از قابلیت‌های آچار لوله گیر سازگاری با پیچ های شش گوش است. یکی نقاط مشترک آچار لوله گیر و آچار شلاقی دهانه متحرک آن هست که به راحتی می‌توانید سایز مورد نظرتان را تنظیم کنید.

در این مقاله، به بررسی، تفاوت و مقایسه آچار های لوله گیر و شلاقی پرداختیم و با کاربرد های این دو ابزار آشنا شدیم، تا بتوانید نسبت به خرید این نوع از آچار ها، بهترین انتخاب را داشته باشد. شما می توانید انواع آچار را در فروشگاه ابزاردستی، مشاهده و تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *