مقالات

اره فارسی بر چیست؟ آشنایی با کاربرد آن

اره فارسی بر چیست

اره فارسی بر، یکی از ابزار های کاربردی است که از یک تیغه دایره‌ای تشکیل شده و در صنعت چوب یا همان نجاری از آن استفاده می‌شود. با این دستگاه قطعات چوب را با دقت بسیار بالا برش می‌زنند. این اره به دو صورت برقی و دستی موجود است و از آن برای برش زوایای فارسی استفاده می‌شود. علت نام گذاری این دستگاه، معنایی کلمه‌ی فارسی کردن یا همان زاویه دار کردن است. در واقع به اتصال دو زاویه ۴۵ درجه که باعث ایجاد یک زاویه ۹۰ درجه شود را فارسی می‌گویند.

با این دستگاه به راحتی می‌توان زوایای مختلف را با بیش‌ترین سرعت برش زد. در این دستگاه درجه بندی وجود دارد و با آن برش زدن زوایا به صورت فارسی، اریب، ترکیبی، عمود و افقی امکان پذیز است.

 در بعضی از مدل‌های این اره و براساس فضایی که برای آن قرار است طراحی شود، امکان برش زاویه تا۵۴ درجه فراهم شده‌است.

اره فارسی بر چیست؟

برای افرادی که قصد تاسیس یک کارگاه نجاری را دارند اولین سوالی که پیش می‌آید این است، کدام اره نجاری بهتر است؟

این اره یکی از مهم‌ترین دستگاه نجاری است که از آن برای برش الوار و قطعات چوب استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند که از این دستگاه می‌توان در برش فلز، پلاستیک و. . . استفاده کرد.

در تعریف کلی این محصول اول باید به طراحی آن اشاره کرد. فارسی بر یک ابزار برقی با یک تیغه دایره‌ای که حول یک محور ثابت قرار دارد و با یک دسته که به محور متصل است و در دو جهت بالا و پایین حرکت می‌کند، برش زاویه را انجام می‌دهد. این محصول یک موتور قدرتمند دارد که با کمک آن در هنگام کار، سرعت چرخش بالایی را اختیار داریم.

وجه تمایز این اره با دیگر اره‌ها، امکان برش انواع زاویه‌‌های دقیق و با بالا‌ترین سرعت است. این دستگاه مدل‌های مختلفی دارد که قصد داریم در این مطلب به معرفی هر ‌یک از آن‌ها بپردازیم تا با نحوه کار آن‌ها آشنا شوید.

انواع اره فارسی بر

www ichoob ir 340 7 1 2

در واقع فارسی بر یک دستگاه مناسب و کاربردی در کارگاه ‌های نجاری است که در ایجاد برش‌های زوایه‌دار، در مدل‌های مختلف تولید می‌شود. در ادامه برای شناخت بهتر انواع فارسی بر به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

مدل دستی (ساده)

اولین فارسی بر به صورت دستی ساخته شد و برای استفاده از آن نیاز به نیروی دست است. این دستگاه دارای یک گیره است که با آن قطعه نگه داشته می‌شود تا از لغزش آن جلوگیری شود. تنظیم کردن زاویه در این مدل دستگاه، بسیار راحت است.

مدل صندوقی

فارسی بر صندوقی، جزء اولین مدل‌های فارسی‌ بر است و از دقیق‌‌ترین مدل‌های اره است. این دستگاه به علت طراحی فلزی که دارد، شباهت زیادی به گاو صندوق دارد. موتور این مدل دینامی است به همین دلیل سرو صدای زیاد ایجاد می‌کند. ازمعایب آن می‌توان به وزن زیادی که دارد اشاره کرد، برای حمل این مدل حداقل نیاز به دو نفر است.

بخش‌های مهم فارسی بر صندوقی دستگیره، گونیا، کلید روشن و خاموش هست. با تغییر قطعه و متصل کردن قطعه‌ی مخصوص، می‌توان آلومینیوم را هم برش داد.

مدل ثابت

این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار است اما در برش‌های طولی محدودیت دارد و مناسب برش‌های کوچیک است. محور این دستگاه حالت چرخشی دارد و در جهت چپ و راست خم می‌شود.

موتور این محصول در دو نوع آرمی‌چری و دینامی است. موتور دینامی قدرت برش کمتر و سروصدای بیشتری دارد ولی سرعت و قدرت موتور آن بسیار زیاد است. این مدل انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به مدل کشویی دارد و فضای کمتری اشغال می‌کند. این دستگاه بیشتر مناسب کارگاه‌های کوچک است.

از مزایای این دستگاه می‌توان به خط لیزر، گارد محافظ تیغه، وزن سبک، خروجی گردگیری و حمل آسان آن اشاره کرد.

مدل کشویی

این مدل اره یکی از فارسی برهایی است که روی ریل حرکت می‌کند و برش‌های در راستای طولی روی چوب را با کمک آن می‌توان ایجاد کرد.

به علت اینکه تیغه و موتور به صورت افقی حرکت می‌کنند، می‌توان قطعات چوب با طول زیاد را به راحتی برش زد. وزن این دستگاه زیاد است و از سایز بزرگی برخوردار است. این دستگاه قابلیت برش اریب، عمودی، فارسی و ترکیبی را دارد.

مدل کشویی دو طرفه

این اره قابلیت‌های بیشتری نسبت به مدل کشویی دارد. در این مدل برعکس مدل یک طرفه که فقط امکان برش در حالت عمودی و در سمت چپ را دارد، در مدل دو طرفه امکان حرکت تیغه هم به سمت چپ و هم به سمت راست وجود دارد.

کاربرد اره فارسی بر

از کاربرد‌های اره فارسی بر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-       استفاده برای برای برش چوب در کارگاه‌های نجاری

2-       قابل استفاده در صنایع چوبی

3-       تولید قاب عکس

4-       تولید کردن محصول چوبی و تزیینی

5-       قابل استفاده در صنایع آلمینیوم (با تعویض تیغه)

تفاوت دستگاه فارسی بر کشویی و ثابت

 آشنایی با نحوه کارایی این دو مدل دستگاه می‌تواند باعث شناخت بهتر آن‌ها شود. در فارسی بر کشویی ریلی وجود دارد که به صورت رفت و برگشت حرکت می‌کند ولی در مدل اره‌ی ثابت، هیچ‌گونه ریلی برای حرکت وجود ندارد. از اره کشویی در برش‌های قطعات بزرگ استفاده شده و از فارسی بر ثابت در برش قطعات کوچیک‌تر استفاده می‌شود. اره‌ مدل کشویی وزن و حجم بیشتری نسبت به مدل فارسی بر دارد.

در کل از فارسی بر ثابت در برش‌های ظریف و طول بیشتر و از فارسی بر کشویی برای قطعات عریض، بزرگ و عمیق استفاده می‌شود. قیمت مدل کشویی بیشتر است و البته قابلیت ‌های بیشتری هم دارد.

اجزای تشکیل دهنده‌ی اره

Untitled design 25

•           تیغه: عملیات برش توسط آن انجام می‌شود.

•           محافظ تیغه: از دست کاربر در هنگام کار محافظت می‌کند.

•           تکیه گاه: قطعات چوب‌ برای برش به آن متصل می‌شود.

•           اهرم: با فشار اهرم، برش انجام می‌شود.

•           تنظیم کننده زاویه: جایگاه تنظیم کننده درجه زاویه در برش.

•           متر تنظیم عمود: برای اندازه گیری دقیق قطعات چوب است.

•           بازوی برش:  کاربرد این قعطه برای چرخیدن در زاویه‌های مختلف و تعیین زاویه برش است.

•           محفظه جمع کننده گرد و خاک: گرد و خاک‌های اضافی در آن جمع می‌شود.

•           صفحه افقی: یک صفحه مندرح برای برش‌های طولی است.

•           صفحه عمود: صفحه تعیین زاویه برش هست.

نحوه استفاده از اره فارسی بر

این دستگاه برای برش دقیق زوایای مختلف قطعات چوب استفاده می‌شود. ابتدا برای راه اندازی اره فارسی بر، زاویه مورد نظر را نسبت به خط قائم توسط گونیای دستگاه تنظیم کنید. با نگهدارنده قطعه چوب را ثابت کنید و با روشن کردن دستگاه وحرکت دادن بازی برش، عملیات برش را انجام دهید.

انتخاب اره فارسی بر مناسب

•           براساس نوع برش طولی و عمودی انتخاب شود.

•           به اندازه دستگاه و محدودیت‌های ابعاد هنگام خرید دقت کنید.

•           کیفیت تیغه را نسبت به میزان و نوع کار خود سنجیده انتخاب کنید.

•           به میزان طول برش مورد نظر دقت کنید.

•           دسته فارسی بر باید طراحی استانداردی داشته‌باشد.

مزایای اره فارسی بر

•           در دو نوع فارسی بر دستی و برقی تولید می‌شود.

•           دارای کنترل کننده سرعت تیغه و تایمر است.

•           در وزن و ابعاد مختلف موجود است.

•           دارای توان و قدرت موتوری متفاوت است.

تفاوت اره فارسی بر با اره رومیزی

مهم‌ترین تفاوتی که این دو ابزار با هم دارند این هست که فارسی بر دقت بالاتری در برش دارد و با این دستگاه می‌توان برش‌های منظم و بسیاردقیقی ایجاد کرد. به جز موارد گفته شده‌ایجاد برش‌های زاویه‌دار توسط  فارسی بر به راحتی برش می‌خورد. تفاوت دیگر این دو ابزار وزن آن‌ها است. یکی دیگر از تفاوت‌های دیگر دستگاه فارسی بر، جابه‌جایی راحت آن است.

سخن پایانی

اره فارسی بر یکی از ابزارآلات مهم و کاربردی برای ایجاد برش‌های زاویه‌داراست. این دستگاه با بالا‌ترین سرعت و دقت ممکن این کار را انجام می‌دهد. در این مطلب به معرفی دستگاه فارسی بر پرداختیم وانواع  فارسی بر و اجزای تشکیل دهنده آن را بررسی کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید ابزارآلات دستی می‌توانید به سایت فروشگاهی ابزار دستی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *