مقالات

معرفی انواع ابزار دستی

انواع ابزاردستی

انواع ابزار دستی با برند و مارک های متنوع را می توانید در بازار پیدا کنید. با توجه به نیاز های گوناگون در صنایع و حتی در مصارف منازل، شرکت های زیادی در این راستا مشغول به تولید هستند. این ابزارها با نیروی دست کار می کنند. ولی سازندگان این محصولات آنها را به نحوی تولید می کنند که کمترین آسیب را به دست وارد کنند.

انواع ابزارآلات دستی کدامند؟

ابزارآلات دستی به دو گروه زیر تقسیم می شود:

  1. ابزار آلات دستی عمومی که در دسترس عموم مردم می باشند و از آن استفاده می کنند.
  2. ابزارآلات دستی تخصصی که در دسترس عموم مردم نمی باشند و به صورت تخصصی از آنها استفاده می کنند.

ابزارالات دستی عمومی

آچارها

آچار تکی: این نوع از ابزارآلات دستی به صورت تکی یا ست در بازار موجود است. این ابزار از جنس فلز بوده و معمولا هر دو سر آن شبیه یا به صورت متفاوت تولید می شود. این محصول بیشتر در باز و بسته کردن پیچ و مهره ها استفاده می شود.

آچار جغجغه: این ابزارآلات دستی دارای بدنه نسبتا کوتاه که دسته آن به صورت آج دار است که گاهی با روکش لاستیکی نیز تولید می شود. وظیفه آچار جغجغه باز و بسته کردن مهره ها می باشد.

آچار چرخ: در تعمیرگاه های خودرو این نوع از ابزار دستی بیشترین کاربرد را دارد. این آچار در باز و بست کردن پیچ های چرخ خودرو و تایرها، مورد استفاده قرار می گیرد

آچار فرانسه:

برای مهره های چند ضلعی از این ابزار استفاده می شود. این وسیله کاربردی را می توان در همه منازل پیدا کرد.

آچار شلاقی: از آچار لوله گیر همانگونه که از نامش پیداست برای اتصالات و باز و بست کردن لوله استفاده می شود. این محصول به صورت تک دست یا دارای دو دسته است و دنده های فک آن دارای آج های نیرومندی می باشد.

آچار آلن: این آچار به شکل ال انگلیسی است و برای باز کردن پیچ های تو خالی شش گوشه و ستاره ای استفاده می شود. این نوع از ابزارآلات دستی دارای اندازه و سایز های متنوعی است و به صورت تکی یا ست در بازار موجود می باشد.

انبرها/ کاربردی ترین ابزارآلات دستی

پرچ: این ابزار برای پرچ کردن و اتصال دو ورق فلزی به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. انبر پرچ برای وصل کردن همیشگی دو قطعه استفاده می شود.

انبر قفلی: انبر قفلی حاصل دو ابزار آچار فرانسه و انبردست است. زمانی که بخواهیم یک قطعه را محکم بگیریم از این ابزار استفاده می کنیم.

انبر کلاغی: همانگونه که از نامش پیداست دهانه آن مشابه به منقار کلاغ است. دهانه این انبر به دو قسمت تشکیل می شود که یکی کاملا ثابت و دیگری در چند سایز تنظیم می شود. بیشتر از این محصول برای جابجایی انواع سطوح ناهمگن و بدون شکل استفاده می کنند.

انبر دست: انبر دست یکی از ابزارآلات دستی بسیار عمومی می باشد. این ابزار کاربردی علاوه بر گرفتن سطح برای سیم چینی، باز و بسته کردن مهره ها و… استفاده می شود.

دم باریک: دم باریک مانند انبردست است با این تفاوت، فکی بلند و نوک تیزی دارد. این ابزار برای گرفتن قطعه، سیم پیچی، حالت دادن به سیم و… استفاده می شود.

سیم چین: ابزار سیم چین بیشتر در حرفه سیم کشی کاربرد زیادی دارد. گاهی علاوه بر سیم چینی برای کوتاه کردن سر میخ و کارهای ظریف دیگری نیز استفاده می شود.

انواع ابزارآلات دستی

سیم لخت کن: برای برداشتن روکش سیم ها از سیم لخت کن استفاده می شود که امروزه نوع اتوماتیک آن جایگزین نوع ساده و دستی آن شده است. سیم لخت کن های اتوماتیک کار پاک کردن روکش سیم ها را بسیار آسان کرده اند.

پیچ گوشتی و فازمترها

پیچ گوشتی و فازمتر نام هایی آشنا در منازل و محل کار به عنوان کاربردی ترین ابزارآلات دستی عمومی هستند.

 پیچگوشتی ابزاری قدیمی در باز و بسته کردن مهره ها است.

  • چکش

از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین ابزارآلات دستی می توان به چکش اشاره کرد. در ابتدا، چکش ها بیشتر به صورت فلز تولید می شدند. اما امروزه با توجه به نیاز حرفه در انواع مختلفی و جنس های متنوعی، تولید می شوند.

  • پتک

سایز بزرگ چکش را پتک می گویند. پتک بیشتر در حرفه معماری و برای تخریب و ویران کردن دیوارها و بتن منازل یا سازه استفاده می شود.

  • سر پیچ گوشتی

انواع ابزار دستی کوچکی که با کمک ابزارهای دیگر چون دستگاه پیچ بند کاربرد دارند. سر پیچ گوشتی ها بیشتر از جنس فلز و آلیاژ کروم وانادیوم می باشد. با توجه به تنوع مهره های موجود، سر پیچ گوشتی به چند نوع نظیر دوسو، چهارسو و ستاره ای تولید می شوند.

  • متر

متر نواری فلزی یا پلاستیکی می باشد که برای همه آشناست و نیاز به معرفی این ابزار نیست. این ابزاردستی در متراژ متفاوت تولید می شود و انواع متفاوتی دارد که در مقالات بعدی، به معرفی و بررسی انواع متر می پردازیم.

به غیر از انواع ابزارآلات دستی که اشاره شد ابزارهای عمومی زیاد دیگری هم هستند که در این مقاله قادر به بیان آن نبودیم. همان گونه قبلا بیان شد به غیر از ابزارهای دستی عمومی ابزارهای دستی تخصصی نیز وجود دارند. این ابزار ها بیشتر با توجه به تخصص و حرفه استفاده می شوند. مثلا در نقاشی یا طراحی انواع ابزار قلم مو ها استفاده می شوند یا در نجاری از انواع ابزار هایی چون خط کش، مداد و … استفاده می شوند.

فروشگاه ابزاردستی، فروشنده و ارائه دهنده انواع ابزار دستی با تنوع در محصول، برند و سایزبندی به صورت فروش عمده و تک محصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *