مقالات

بهترین برند انواع تراز دستی در بازار 

انواع تراز دستی

انواع تراز دستی در صنایع مختلف و خصوصا ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار برای اندازه گرفتن شیب در پروژه های مختلف استفاده می کنند. کار با تراز دستی ساده است و رایج ترین نوع آن به شکلی است که در میان بدنه آن محفظه ای حاوی یک مایع رنگی متحرک قرار دارد. وقتی این ابزار را روی سطح مورد نظر قرار می دهید باید مایع دروسط محفظه کپسول مانند قرار بگیرد تا مطمئن شوید که شیب کاملا مناسب است. ترازها در انواع مختلفی وجود دارند ولی تراز دستی کاربردی ترین نوع آن است که خصوصا در کاشی کاری یا سنگ فرش کردن از آن استفاده زیادی می شود.  

انواع تراز دستی  

 انواع تراز دستی برای اندازه گیری شیب به صورت افقی و عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. تراز دستی را با نام تراز ساختمانی یا تراز کلاسیک نیز می شناسند و معمولا از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می شود. برخی از مدل های تراز دستی یک محفظه و برخی از آن ها چند محفظه حاوی مایع رنگی دارند که شیب را اندازه گیری می کنند. از جمله بهترین مارک ها و برندهای ترازهای دستی موجود در بازار می توانیم به رونیکس، استبیلا، استنلی، نووا، اروین، واستر و غیره اشاره کنیم.  

تراز حبابی 

 ترازهای حبابی را در کارهای ساده به صورت گسترده استفاده می کنند. در میان بدنه این ترازها لوله ای شیشه ای حاوی حباب هوا وجود دارد. برای سنجش و اندازه گیری شیب هر سطحی می توانید این تراز را روی سطح مورد نظرتان قرار دهید و با حرکت حباب شیب را اندازه گیری کنید. ترازهای حبابی دردو نوع یک بعدی و دو بعدی وجود دارند. با تراز حبابی دو بعدی می توانید صاف بودن سطح را هم در حالت عمودی و هم درحالت افقی بسنجید اما با تراز حبابی یک بعدی شیب سطح را فقط در یک حالت می توانید اندازه گیری کنید. 

تراز دستی حبابی کارکرد ساده ای دارد و قیمت آن نیز مناسب است به همین دلیل یکی از کاربردی ترین انواع تراز دستی می باشد.  

تراز بنایی 

 تراز بنایی در ساختمان سازی و معماری در بخش های مختلفی مانند سنگ فرش کردن کف، کاشی کاری و غیره استفاده می شود. این ترازها دارای دو پایه و بدنه ای بلند هستند و دو پایه آن ها روی سطحی که باید شیب آن را اندازه گیری کنید نصب می شود. با استفاده از این تراز می توانید از صاف بودن سطح مورد نظرتان مطمئن شوید.  

تراز شتری 

تراز شتری در قسمت بالایی خود دو شیب دارد و شیب سطوح را با دقت و حساسیت بالایی اندازه گیری می کند. این تراز را روی سطح مورد نظرتان قرار می دهید و برای اندازه گیری کردن شییب به وضعیت مایع درون محفظه توجه می کنید.    

تراز مگنتی 

 ترازهای مگنتی را با نام تراز آهنربایی نیز می شناسند و از آن ها برای اندازه گیری شیب سطوح فلزی استفاده می شود.  

تراز لیزری 

مدرن ترین نوع تراز، تراز لیزری است که دقت بالایی در اندازه گیری شیب سطوح مختلف دارد. این ترازها نسبت به سایر ترازها پیشرفته تر هستند و البته قیمت بیشتری هم دارند. از این نوع تراز برای اندازه گیری های دقیق در پروژه های عمرانی و ساختمانی استفاده می شود.  

تراز دیجیتالی  

ترازهای دیجیتالی ترازهای جدیدی هستند که همان طور که از نامشان مشخص است یک صفحه نمایش دیجیتالی دارند. این ترازها دارای باتری هستند و دقت بسیار بالایی در اندازه گیری شیب دارند. شیب سطوح با دقت و حساسیت بسیار بالایی با این ابزار سنجیده شده و روی صفحه نمایش ثبت می شود.  

انواع تراز دستی در بازار

راهنمای خرید انواع تراز دستی 

 از آن جایی که انواع تراز دستی با مدل ها و کیفیت های مختلفی در بازار موجود است درهنگام انتخاب و خرید این ابزار باید به کاربرد مورد نظر و ویژگی ها و قابلیت های هر نوع از تراز به خوبی توجه داشته باشید. یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید تراز باید به آن توجه کنید جنس بدنه آن است. ترازهای فلزی نسبت به ترازهای پلاستیکی کیفیت و طول عمر بالاتری دارند. ترازهای پلاستیکی ارزان تر هستند اما احتمال شکستن آن ها وجود دارد.  

دقت اندازه گیری تراز نیز اهمیت زیادی دارد. بهتر است ترازی را که انتخاب می کنید در سطوح مختلف امتحان کنید تا از بالا بودن دقت اندازه گیری شیب توسط این تراز مطمئن شوید. تعداد و جنس محفظه کپسولی تراز نیز بسیار مهم است. ترازها معمولا یک تا سه محفظه دارند که برای سنجش و اندازه گیری زاویه های مختلف از آن ها استفاده می شود. این محفظه ها از جنس شیشه و پلاستیک ساخته می شوند که بهتر است ترازهایی با محفظه پلاستیکی را خریداری کنید زیرا احتمال شکستن محفظه های شیشه ای وجود دارد.  

توجه به اندازه تراز و مناسب بودن برای کاربرد مورد نظرتان نیز بسیار مهم است. ترازهای کوچک دارای یک محفظه کپسولی هستند و ترازهای بزرگ سه محفظه دارند و برای اندازه گیری شیب در سطوح بزرگ تر مناسب می باشند.  

جمع بندی 

انتخاب مناسب ترین نوع تراز از میان انواع تراز دستی موجود در بازار اهمیت بسیار زیادی دارد و دقت اندازه گیری شیب را بسیار بالا می برد. ترازها هم مدل های مختلفی دارند و هم با برندها و کیفیت های مختلفی در بازار عرضه شده اند. برای اینکه از بالا بودن دقت و حساسیت اندازه گیری تراز کاملا مطمئن باشید بهتر است محصول برندهای معتبر و شناخته شده در این زمینه را تهیه کنید.

فروشگاه ابزار دستی، ارائه دهنده انواع ابزارآلات دستی در سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *