مقالات, مقالات برقکاری

مقایسه هویه قلمی و هویه تفنگی + کاربرد هر کدام

مقایسه هویه تفنگی و هویه قلمی

هویه تفنگی و هویه قلمی از جمله انواع کاربردی هویه های موجود می باشند. هر یک از این هویه ها دارای ویژگی ها و قابلیت های مخصوص به خود هستند و با توجه به این ویژگی ها، کارایی آن ها مشخص می شود. آشنایی با ویژگی های انواع هویه های مختلف به شما کمک می کند تا مناسب ترین هویه را برای کاربرد مورد نظر خود تهیه کنید.

اغلب از هویه برای مونتاژ کردن و چسباندن قطعات الکترونیکی به هم و یا برای لحیم کاری استفاده می شود. همچنین از ابزارآلاتی که در کنار هویه و لحیم کاری نیاز است که همراه داشته باشید می‌توان به انبردست، سیم چین، سیم لخت کن و… اشاره کرد. در این نوشته تصمیم داریم تا اطلاعات مفید و کاملی در مورد دو نوع هویه ارائه دهیم. اگر شما هم در فکر خرید هویه هستید، پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه کنید تا بتوانید هویه مناسبی را خریداری نمایید.

هویه تفنگی چیست؟

هویه تفنگی یکی از کاربردی ترین انواع هویه ها است که ظاهر آن شبیه تفنگ می باشد و به خاطر همین به این نام معروف شده است. طرز استفاده از این نوع هویه ها بسیار ساده می باشد و شما می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. برای کار با این نوع هویه ها باید آن را به برق وصل کرده و لحیم کاری، مونتاژ یا غیره را انجام دهید.

کار با هویه های تفنگی ساده است و طراحی آن به شکلی می باشد که می توانید به راحتی و بدون احساس خستگی، آن را برای مدت زیادی در دست نگه دارید. نوک هویه تفنگی قابل تعویض است و هرگاه که احساس کردید دچار اشکال یا ایرادی شده است، می توانید به راحتی آن را تعویض کنید.

از این نوع هویه ها معمولا در پروژه های کاری با حجم بالا استفاده می شود، زیرا هویه های تفنگی دارای توان و قدرت زیادی هستند. این هویه ها خیلی زود داغ می شوند و می توانید به راحتی از آن ها برای لحیم کاری های مختلف استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید قطعاتی بزرگتر از برد مدار را لحیم کاری کنید، استفاده از هویه تفنگی مناسب ترین انتخاب است. لحیم کاری کابل ‌های بزرگ، ورق ‌های فلزی، مدارهای الکتریکی سنگین از جمله کاربردهای رایج هویه های تفنگی می باشد.

هویه قلمی چیست؟

Untitled design 14

هویه قلمی یکی دیگر از انواع کاربردی هویه ها است. استفاده از هویه های قلمی نیز مانند هویه تفنگی ساده است ولی از نظر ویژگی های دیگر با هم فرق هایی دارند. ابتدا باید هویه را به برق بزنید و زمانی که نوک آن به اندازه کافی داغ شد از آن استفاده کنید. بدنه هویه های قلمی دارای یک قسمت پلاستیکی است که برای کار کردن باید همین قسمت را در دست بگیرید. نوک این هویه ها نیز قابل تعویض می باشد و شما می توانید در صورت نیاز آن را به راحتی عوض کنید.

هویه های قلمی از ساده ترین انواع هویه ها به حساب می آیند. معمولا برای چسباندن سیم و قطعات الکترونیکی به مدار، هویه قلمی استفاده می شود. این نوع هویه ها ساده ترین نوع هویه ها به حساب می آیند و به خاطر قیمت مناسبی که دارند، استفاده از آن ها برای لحیم کاری های عادی و در حجم کم، رایج می باشد. توانی مصرفی این هویه ها معمولا 40 تا 60 وات است.

مقایسه هویه تفنگی و هویه قلمی

همان طور که اشاره کردیم هویه تفنگی و هویه قلمی دو نوع رایج و پرکاربرد هویه های موجود در بازار می باشند. این دو نوع هویه تفاوت هایی با هم دارند که استفاده از آن ها را برای کاربردهای مخصوصی مناسب کرده است. از جمله تفاوت های هویه های تفنگی و هویه های قلمی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

شکل ظاهری این دو نوع هویه با هم فرق دارد. همان طور که توضیح دادیم ظاهر هویه های تفنگی مانند تنفگ است و با گرفتن دسته ی آن در دست و فشردن ماشه می توانید هویه کاری را شروع کنید. اما ظاهر هویه های قلمی مانند قلم است و شما برای کار کردن با آن باید قسمتی از بدنه هویه را که پلاستیکی است در دست بگیرید. علاوه بر تفاوت شکل ظاهری، وزن این دو محصول نیز با هم فرق دارد. هویه قلمی از هویه تفنگی سبک تر است. وزن پایین هویه های قلمی، کار کردن با آن ها را بسیار ساده کرده است.

همان طور که در معرفی این هویه های نیز اشاره کردیم، توان مصرفی هویه های قلمی کمتر از توان مصرفی هویه های تفنگی می باشد. همچنین این دو نوع هویه از نظر مصرف انرژی نیز با هم فرق دارند. هویه های قلمی انرژی بیشتری مصرف می کنند و از این نظر استفاده از هویه های تفنگی، مقرون به صرفه تر می باشد.

از هویه های تفنگی اغلب به صورت حرفه ای در پروژه هایی با حجم زیاد استفاده می شود. اما هویه های قلمی با توجه به ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد برای مصارف کوچک تر مناسب می باشد. همچنین کار کردن با هویه های قلمی، ساده تر است و افرد می توانند بدون هیچ آموزشی هم آن را یاد گرفته و برای لحیم کاری های کوچک و تعمیرات سطح پایین تر از آن استفاده کنند. اما کار کردن با هویه تفنگی نیاز به مهارت دارد.

 مزایای استفاده از هویه تفنگی

Untitled design 13 3

هویه تفنگی قدرت زیادی دارد و به همین دلیل نیز می توان از آن در پروژه های بزرگ استفاده کرد. یکی از مزیت های این نوع هویه ها، بالا بودن توان مصرفی آن ها می باشد که در حدود ۱۰۰ تا ۲۴۰ وات است. این هویه ها نسبت به هویه های قلمی خیلی زودتر داغ می شوند و البته بعد از خاموش شدن نیز در مقایسه با هویه های قلمی خیلی زودتر سرد می شوند. این زود داغ شدن و زود سرد شدن نیز از مزیت های این نوع هویه ها به حساب می آیند و در برخی از پروژه ها به شدت حائز اهمیت می باشند.

مصرف انرژی در هویه های تفنگی نسبت به هویه قلمی کمتر است و استفاده از آن سبب صرفه جویی در مصرف برق می شود. همچنین از آن جایی که کار کردن با هویه های تفنگی ساده و آسان است، سرعت انجام کار نیز افزایش می یابد. برای کار کردن با این مدل هویه ها تنها کافی است که ماشه را فشار دهید.

جمع بندی

در این نوشته به معرفی هویه تفنگی و هویه قلمی پرداختیم و ویژگی ها و قابلیت های آن ها را با هم مقایسه کردیم. همان طور که توضیح دادیم از این هویه ها معمولا برای لحیم کاری و تعمیر قطعات الکترونیکی استفاده می شود. از جمله تفاوت های این دو نوع هویه می توانیم به تفاوت در شکل ظاهری، وزن، توان مصرفی، مصرف انرِژی، زمان داغ و سرد شدن، طریقه مصرف، قیمت و غیره اشاره کنیم.

هویه های تفنگی با توجه به قابلیت هایی که دارند معمولا در پروژه های بزرگ استفاده می شوند. اما هویه های قلمی اغلب برای کاربردهای شخصی و پروژه های کم حجم، مورد استفاده قرار می گیرند.

شما می‌توانید به مراجعه به سایت فروشگاهی ابزار دستی، ابزارآلات مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب تهیه و خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *