مقالات

هر آنچه که باید درباره ابزار دستی بدانید

ابزاردستی

ابزار دستی چیست؟

ابزار های دستی، ابزاری اند که با بکارگیری نیروی دست و در جهت آسان نمودن کار ها در صنعت و مصارف خانگی، مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها به گونه ای ساخته شده اند که فشار زیادی به دست وارد نمی کنند و انرژی زیادی در بکار بردن آن‌ها مصرف نمی شود. از زمان های بسیار قدیم این ابزارها توسط انسان ها طراحی و تولید شدند. اما پیشرفت در تنوع و ساخت آن‌ها به قرن ۱۹ به بعد باز می گردد. ابزاردستی انواع متفاوتی دارند و هر کدام برای فعالیت خاصی استفاده می شود. برخی از این ابزارها در چند زمینه استفاده می شوند.

انواع ابزاردستی

ابزار دستی با توجه به نوع کاربرد آن به دو گروه ابزار دستی عمومی و ابزار دستی تخصصی تقسیم می شود. ابزار دستی عمومی خود دارای زیر مجموعه هایی است که مهم‌ترین این زیر مجموعه ابزار عمومی، آچارها هستند.

  • آچارها

آچار، یکی از ابزار دستی های پرکاربرد است که در انواع مختلفی تولید می شود و هر کدام کار خاصی بر عهده دارند. طبقه بندی آچارها، گاهی بر مبنای حرفه و رسته شغلی انجام می شوند و گاهی بر اساس شکل ظاهر و نوع کاربرد آن دسته بندی می شوند. در ادامه مطالب انواع آچارها و کاربرد هر کدام و ویژگی هر یک را به صورت کامل تشریح خواهیم نمود.

آچار فرانسه و ویژگی های آن

 ابزار دستی که در همه خانه ها می توان آن را پیدا کرد و در تمام دسته های شغلی کاربرد دارد آچار فرانسه است. آچار فرانسه از خانواده آچارهای تخت است که دارای یک دسته بلند است و با کمک پیچ روی فک آن اندازه اش تنظیم می شود. با تنوع در اندازه و سایز پیچ و مهره ها وجود آچار فرانسه مشکل باز کردن آن‌ها را حل کرده است. دیگر لازم نیست برای هر پیچ، آچاری داشته باشید با تنظیم فک آچار فرانسه در اندازه پیچ به آسانی مهره باز خواهد شد. از ویژگی مهم آچار فرانسه مقاومت بالا در برابر فشار است. چرا که دارای یک فک ثابت است که این امر فشار وارده بر فک متحرک را می کاهد.

کاربرد آچار فرانسه/ مهم ترین ابزار دستی

انواع ابزارالات دستی

. آچار فرانسه به عنوان یکی از انواع ابزار دستی برای باز و بسته کردن مهره و پیچ ها در اندازه های مختلف استفاده می شود.

2. این آچار در رسته شغلی لوله کشی کاربرد زیادی دارد.

  • آچار کلاغی و ویژگی های آن

این نوع ابزار دستی، آچاری با دو آرواره که یکی از آن ثابت و دیگری متحرک است. آرواره متحرک این آچار به اندازه طول دسته آچار باز خواهد شد. آچار کلاغی علاوه بر باز و بست کردن مهره ها برای سفت نگه داشتن قطعه ناهمگن نیز استفاده می شود.

کاربرد آچار کلاغی

1. در تعمیر قطعه های بزرگ و نگه داشتن آن‌ها، آچار کلاغی کاربرد زیادی دارد.

2. می توان برای باز و بست کردن پیچ ها از این آچار استفاده کرد.

3. در مواقعی که به آچاری با زاویه بسیار بزرگ نیاز باشد می توان از آچار کلاغی استفاده کرد.

  • آچار شلاقی و ویژگی های آن

یکی از انواع ابزار دستی که می توان در کارهای دشوار و سخت از آن استفاده کرد آچار شلاقی است. برای استفاده از آچار شلاقی نیاز به مهارت خاصی نیست و به آسانی می توانید آن را بکار ببرید.

کاربرد آچار شلاقی

ابزارآلات دستی

1. این ابزار دستی بیشتر در رسته شغلی لوله کشی استفاده می شود.

2. برای متصل کردن لوله ها، این آچار کاربرد زیادی دارد. همچنین برای باز کردن یا بستن لوله نیز از آن استفاده می شود.

  • انبر قفلی و ویژگی های آن

این ابزار دستی دارای دو زبانه می باشد که یکی ثابت است و دیگر متحرک. فک متحرک این آچار به کمک پیچی که در قسمت انتهای اهرم آچار است تنظیم می شود.

کاربرد انبر قفلی

انبر قفلی برای پیچ های هرز کاربرد زیادی دارد. همچنین در تاسیسات این آچار یکی از ابزارهای اساسی است.

  • آچار تخت و ویژگی های آن

آچار تخت یک تکه است. ابتدا و انتهای این آچار یا یکی از سر های آن به شکل یو ی انگلیسی است. این آچار برای باز و بسته کردن پیچ کاربرد زیادی دارد و دارای اندازه و سایز های متنوعی است.

کاربرد آچار تخت/ مهم ترین ابزار دستی

آچار تخت به عنوان یکی از کاربردی ترین ابزار دستی، در باز و بست کردن مهره ها کاربرد زیادی دارد.

  • آچار رینگ

آچار رینگ سری حلقه مانند دارد. این نوع ابزار دستی شبیه به آچار تخت است با این تفاوت، پیچ برای باز و بسته شدن داخل سر اهرم قرار می گیرد. این آچار به دلیل داشتن سری گرد و داخلی شش ضلعی، برای باز و بست کردن مهره های شش ضلعی کاربرد زیادی دارد. آچار رینگ در مدل های شش ضلعی، هشت ضلعی و دوازده ضلعی تولید می شوند. رینگ هشت ضلعی برای پیچ های مربعی کاربرد زیادی دارند.

کاربرد آچار رینگ

این نوع ابزار دستی به دلیل داشتن گوشه های درون حلقه برای پیچ های مربعی کاربرد زیادی دارد. با توجه به تنوع سایز این آچارها می توان متناسب با هر مهره از یکی از آن‌ها استفاده کرد.

  • آچار چرخ و کاربرد آن

آچار چرخ از خانواده ابزاردستی پرکاربرد است. از این آچار بیشتر در مکانیکی ها، برای باز و بست کردن مهره های چرخ استفاده می شود.

در این مقاله، به بررسی انواع ابزاردستی پرداختیم و با معرفی انواع گوناگونی از ابزارآلات دستی، سعی بر این داشتیم تا کاربرد هر یک را، به اطلاع کاربران برسانیم، تا بتوانند با توجه به نیاز خود ابزار دستی مورد نظر را انتخاب و آنرا خریداری نمایند. همچنین شما می توانید انواع ابزارالات دستی را، با ابعاد و برند های گوناگون در فروشگاه ابزاردستی مشاهده نمایید و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *